Domain Sorgula

Domain Sorgulama sitesi ile satın almak istediğiniz alan adı için whois ve domain sorgulaması yapabilirsiniz.

Domain Sorgulama Sitesi

Domain sorgulama sitesi herhangi bir sebepten dolayı merak ettiğiniz bir domain hakkında hemen hemen tüm bilgileri öğrenebileceğiniz basit ve bir o kadar güçlü bir platformdur. Aradığınız domaninin alınıp alınmadığı, geçmişte kaç yıl önce alındığı, şu an kimin aldığı, kaç yıl boyunca kullanacağı gibi birbirinden önemli tüm bilgileri öğrenmek için kullanabileceğiniz bu ücretsiz platformumuz artık sizlerle.

Almayı çok istediğiniz fakat bir türlü alamadığınız bir domaininiz mi var? Ya da yıllar önce bir projeniz vardı ve bazı sebeplerden dolayı kapandı mı? Veya sizce eşsiz bir proje çıkarabileceğiniz bir domain var ve satın alınıp alınmadığını mı kontrol etmek istiyorsunuz?

Sizler için geliştirdiğimiz domain sorgulama platformumuz artık sizlerin karşısına çıkmaya hak kazandı. Aklınıza gelen veya geçmişte kalan fakat unutamadığınız bütün domainlerinizi ücretsiz bir şekilde hemen sorgulayın.

Neden Domain Sorgulama İşlemi Yapmalısınız?

Bir web sitesinin olmazsa olmazı domaindir. Hemen her web sitesinin belirli bir düzeyde isim hakkı gücü bulunmaktadır. Bazı isim hakları marka bilinirliğinden dolayı çok yüksek meblağlara satılırken bazı domainler klasik fiyatlandırmalar ile satılmaktadır. Bilindiği üzere domain ücretleri çok makul fiyatlara firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat bu fiyatların bu kadar düşük olması ve bazı kelimelerin bir anda marka bilinirliği kazanması sektörün dalgalanmasına neden olmaktadır. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı sektörel olarak domain regleme adında bir işlem ortaya çıkmış olup işi sadece domain sorgulama olan bireyler bulunmaktadır. İşte tamda bu yüzden kendi domainlerinizi aklınıza geldiği ilk an hemen sorgulatmalı ve boşta olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Günümüzde tıpkı ekmek su gibi büyük bir öneme sahip olmuş olan domainler sık sık sorgulanmalı ve satın alınmış domainlerin takiplerinin de yapılmaya devam etmesi gerekmektedir. Domain hakları ülke ülke ve tüm dünya olarak belli firmalara aittir. Bu firmalar domain haklarını belirli sürelerle ödemesini yapan kişilere kiralarlar. Özetlemek gerekirse ömürlük domain diye bir durum ne yazık ki bulunmamaktadır. Belki yirmi otuz yıllık domainler satın alabilirsiniz fakat resmi ev satışı gibi devir teslim işlemi bulunmamaktadır. Hal böyle olunca satın alınmış domaininizi sık sık platformumuzu kullanarak takip edebilir ve son durumunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Domain Whois Sorgulama

Biraz önce bahsetmiş olduğumuz gibi klasik sorgulamanın yanı sıra domain whois sorgulama konusu da oldukça önemlidir. Whois sorgulama daha çok detay öğrenmektir denebilir. Örnek vermek gerekirse kaç yıllık satın alınmış, kim satın almış, hangi tarihte satın alınmış, tam olarak hangi tarihte domain süresi bitecek, hangi domain firmasından alınmış gibi. Bu bilgiler ilk bakışta çok gereksiz ve karmaşık gibi gelse de takip ettiğiniz bir domain için oldukça önem arz eden bilgilerdir. Satın alınan domain firmasının hangisi olduğunu öğrenmeniz o firmadan hesap açıp “Ben bu domaini takip etmek istiyorum” diyebilme hakkını sizde saklı kılar. Domain firmaları genel olarak domain sahiplerine sürelerinin bitmelerine yakın bilgilendirici uyarılar yaparlar. Son dönemlerde bazı domain firmaları bitiş süresi çok az kalmış domainleri başka kişilere ya da yine aynı kişilere satmaya başladılar. İşte tamda bu yüzden özellikle son dönemde domain hakkında detaylı bilgiye ulaşmak domain reglemesi yapan kişilerin ve halihazırda domainin sahibinin bir adım önüne geçmenize yardımcı olmaktadır.

Domainsorgula.info Sistemini Nasıl Kullanırsınız?

Domainsorgula.info platformu giriş yapıldığında çok soft ve sade bir tasarıma sahip olmuş haliyle sizleri karşılar. Hemen sol kısmında bulunan alanı kullanarak araştırma yapmak istediğiniz domaini “isimhakki.com” , “isimhakki.net” gibi uzantısı ile beraber yazarak sonuçları göstermesi için arama butonuna tıklayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kısa bir süre sonra mouse ile aşağı doğru sayfayı hareket ettirmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise araştırma yaptığınız domain hakkında bilinçli bir gizleme yapılmadıysa uzun bir listenin sergilenecek olmasıdır. Sergilenen bu liste içerisinde ona yakın farklı açıklama bulacak ve aradığınız o domain hakkında tüm bilgilere kolayca ulaşabileceksiniz. Platformumuz tamamen ücretsiz olup gün içerisinde herhangi bir sorgulama kısıtlaması ile karşılaşmayacağınız bir platformdur. Umarız hayallerinizdeki o domain ya da içinizde kalmış olan unutamadığınız o domain hakkında sizlere güzel bilgiler verebilir ve sizleri mutlu edebiliriz.